Mavi Kart Sahipleri Türkiye'den Emekli Olamaz

Mavi Kart Sahipleri Türkiye'den Emekli Olamaz Avukat Oğuz Sarıkaya, Son Günlerde Çıkan Mavi ve Pembe Kart Sahiplerinin Türkiye'de Borçlanarak Emekli Olabileceği Şeklindeki Söylentilere Açıklık Getirdi.

Avukat Oğuz Sarıkaya, son günlerde çıkan mavi ve pembe kart sahiplerinin Türkiye'de borçlanarak emekli olabileceği şeklindeki söylentilere açıklık getirerek, bu tür haberlere itibar edilmemesi ve bu statüdeki kişilerin şu anki kanunlara göre kesinlikle emekli olamayacağını söyledi.

Almanya'nın Köln kentinde avukatlık bürosu bulunan Oğuz Sarıkaya, son günlerde ortada emeklilik ile ilgili yanlış bilgi ve haberler dolaştığı için kendilerine çok sayıda kişinin gelerek bilgi aldığını söyleyerek, konuya açıklık getirdi. Türk vatandaşlığından çıkıp mavi ya da pembe kart alanların müracaat edip borçlanarak emekli olamayacaklarını belirten avukat Sarıkaya, ?Türk vatandaşlığından çıkıp, pembe veya mavi kart sahibi olanların 3200 veya 147. maddeye göre borçlanarak emekli olabileceğine dair ortada dolaşan bilgiler kesinlikle yanlıştır? dedi.

ESKİ EMEKLİLERİN HAKLARI KORUNMUŞTUR

Avukat Oğuz Sarıkaya, daha önce emeklilik hakkı elde etmiş mavi ve pembe kart sahiplerinin ise bu haklarının korunduğunun altını çizerek şunları söyledi: ?Mavi veya pembe kart sahibi olanlar daha önceden Türk vatandaşlığını kaybetmeden önce Türkiye'de emeklilik hakkı kazanmamışlarsa şu anki yasaya göre kesinlikle borçlanarak emekli olamazlar. Emekli olabilmeleri için diğer şartların yanı sıra kişinin kesinlikle Türk vatandaşı olması gerekiyor. Eğer kişi Türk vatandaşlığını kaybettiyse, verdiyse ya da vatandaşlığı elinden alındıysa orada da şu şart aranıyor. Vatandaşlığı kaybetmeden önce eğer Türkiye'de emeklilik hakkına sahip olduysa, var olan hakkını burada vatandaşlık yasası koruyor. Örneğin kişi 25 yıl çalışıp emekli olmuş ve daha sonradan vatandaşlıktan çıkmış, bu kişi borçlanarak emekli olmuyor, kişinin var olan hakkı sadece kanunlarla korunuyor. Diğer şekilde vatandaşlıktan çıkanlar, daha sonradan mavi ya da pembe kart aldıktan sonra borçlanarak emeklilik başvurusu yapıyorlarsa, daha önce emeklilik hakları da sabit değilse bu statüdeki kişiler kesinlikle Türkiye'den emekli olamazlar.?

 

26 Kasım 2010 , 09:42 tarihinde yayınlandı.
Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş

Yorumlar

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.